Obuv je dnes především módní záležitostí. Používané materiály se vyvíjejí podle potřeb uživatelů. Dříve se dokonce na výrobu obuvi používaly jen přírodní materiály, které ale postupně doplnily nebo zcela nahradily materiály syntetické.
Dříve nebylo vůbec výjimečné, že si lidé nechali boty šít přímo na míru. Ty jim pak vydržely několik let. Dnes má každý hned několik párů na jednu sezonu. K módním trendům patří boty do společnosti, vycházková obuv, sandály, střevíce, kozačky, obuv do terénu i k vodě. Každý si najde své zalíbení a potřeby.
Pokud dospějeme, myslíme si, že už nám noha neporoste a my už nebudeme muset boty tak často kupovat. Omyl! Velikost nohy se mění nejenom dětem, ale také dospělákům. Přitom je prokázána souvislost mezi tělesnou výškou a velikostí nohy. U lidí se odhaduje, že délka chodidla je asi 15% tělesné výšky. Ovlivňuje to však ještě řada jiných vlivů, například prostředí, ve kterém žijeme, nebo vrozené dispozice, životní styl, neúměrné přetížení, skladba stravy i tělesná hmotnost jedince.
Jak boty vybírat?
Dětské nožičky jsou měkké a schopné se rychle deformovat. Proto pro první krůčky dětiček je nejvhodnější volit lehkou, ohebnou, kotníčkovou šněrovací obuv z přírodních materiálů. Ty bývají prodyšné a dobře se přizpůsobí dětskému chodidlu.
U dospělých je potřeba vybírat dobře padnoucí obuv, a nečekat, že si boty, které tlačí již v obchodě, po nějakém čase vyšlápneme. Boty by neměly nikde tlačit ani dřít, noha by se v nich neměla nijak viklat. Nikdy je raději nekupujte bez vyzkoušení.
Co mohou způsobit špatné boty?
· Boty koupené na tržišti mohou dětem nohu zdeformovat. Klenba se špatně vyvine a noha bude mít už napořád špatné postavení.
· Bolesti zad.
· Bolesti hlavy.
· Plochou nohu.
Jak měřit velikost nohy i obuvi:
Rozdíly ve velikosti obuvi nejsou jen mezi jednotlivými výrobci, ale také v modelech obuvi. Základem všech číslování je délka chodidla měřená vestoje. Měří se vždy od paty k nejdelšímu prstu nohy.
Pokud si nejste jisti, jak velkou botu si pořídit, postupujte následovně:
· Obkreslete si obvod chodidla bez ponožky na papír.
· Délku změřte v nejdelším místě.
Nezapomeňte, že pokud jste třeba nějaké to kilo přibrali, velikost nohy se vám o něco zvětšila. Při koupi nové obuvi na to myslete, aby vás boty netlačili!