Podnikání se zcela jistě neobejde bez schopného manažera. V případě malé firmy se může stát, že manažer je také podnikatel, ale obvykle platí model, kdy podnikatel je osoba vlastnící prostředky, nese riziko a udává trend. Manažer je ten, kdo firmu řídí a to takovým způsobem, jak určil podnikatel. Podnikatel je obvykle vizionář, manažer realizátor.
Existují tři typy manažerů, demokratický, autokratický a liberální typ. Samozřejmě že nenajdeme čistý typ, vždy se jedná o kombinaci, ale jeden typ vždy převládá.
- Demokratický typ– ideální typ, kooperativní. Dokáže přesně rozdělovat úkoly, využívá názoru pracovního kolektivu, snaží se logicky přesvědčovat a je mu cizí přikazování. Snaží se pracovníky motivovat a seznamuje je s perspektivami a variantami možných postupů.
- Autokratický typ– soustřeďuje všechny pravomoci a dispozice ve svých rukou. Nezajímají ho názory druhých, neradí se, rovnou uděluje příkazy. Samozřejmě takový typ není oblíbený, dochází ke značné fluktuaci podřízených, na pracovišti dochází k agresivitě nebo naopak nezájmu hraničím s apatií.
- Liberální typ– neovlivňuje chod, nebo minimálně. Neprojevuje se jako autorita, nekontroluje, nehodnotí, vychází vstříc. Pracovníci ho mají rádi, ale jsou nedisciplinovaní, pracovní efekt je minimální.
Dělení podle managementu
Výše uvedené je rozdělení psychologické. Manažery ovšem můžeme dělit ještě z provozního hlediska do jiných třech skupin a to podle úrovně řízení na:
- Vrcholový top manager– jedná se o nejvýše postavené řídící pracovníky zodpovědné za strategické plánování a cíle organizace
- Střední management– vedoucí pracovníci zodpovědní za různorodá období, organizují jednotlivé úseky a jejich vedení
- Nízký management– operativní řídící pracovníci, například mistři ve výrobě, mají za úkol kontrolu, zapracování nových pracovníků, sepisování zpráv.