Rubrika: Dům a zahrada

Je-li peněz příliš málo


Co jenom bychom si my lidé počali, kdyby nebyly k dispozici peníze, že? Kolik jenom záležitostí bychom nezvládli, ty, které jsou s penězi hravě zvladatelné, nevyjímaje! A tak nás těší, když máme peněz dost, a naopak nás ani trochu neuspokojuje, když jich dost nemáme. A čím více nám takové peníze někdy scházejí, tím usilovněji sháníme další. Třeba i za cenu toho, že si je aspoň od někoho půjčíme, když už není právě dost vlastních.

Ale kdo půjčí ochotně komukoliv a za všech okolností? Snad jedině nějaký nezákonně podnikající lichvář nebo nějaký tomuto poměrně dost podobný, ale legálně působící poskytovatel předražených krátkodobých půjček. A vsadit na podobné nabídky není obvykle žádoucí, to lidem nadělá obvykle víc problémů než užitku.

drobné mince

Takže od podobných předražených nebo jinak nevýhodných nabídek raději ruce pryč. Jenže je k nim nějaká vhodná alternativa? Existují i půjčky, které si mohou brát i lidé v zoufalé situaci, kteří nemohou nabídnout žádné zvláštní garance splácení?

I takové půjčky se naštěstí najdou. Pro lidi se slušnými příjmy a čistými registry dlužníků je tu celá řada bankovních nabídek, a pro ty ostatní se tu najdou aspoň nebankovní hypotéky, které se dají získat ještě snáze než bankovní půjčky, protože se tady ručí zástavou nemovitosti, a tím pádem odpadá potřeba důkladného prověřování žadatelů.

cizí peníze

Když se tedy ocitneme my lidé ve složité finanční situaci, určitě nalezneme způsob, jak ji vyřešit. Protože přinejmenším nebankovní hypotéka je sázkou na jistotu. Když má člověk současně potřebu peněz i aspoň nějaký nemovitý majetek a je i schopný splácet, může ji lehce získat a díky tomu zvládnout třeba i tu nejtěžší ekonomickou situaci, v jaké jen se my lidé můžeme někdy ocitnout.

Takže na to myslete. Povědomí o této možnosti se vám bude v případě finanční tísně určitě hodit.

Sháníte půjčku?


Už i vy jste se stali oběťmi nedostatku peněz? Už i vám se stalo, že potřebujete peníze, ale ať děláte cokoliv, nenacházíte ve svém rozpočtu možná už ani korunu? Pak se to musí nějak řešit. A to jediným způsobem – tak, že se seženou další finanční prostředky. Tedy že se tyto v ideálním případě vydělají.

Ale co si budeme povídat, že? Můžeme si sice chtít další peníze vydělat, ale nemusí se nám to rozhodně dařit. Někdy neseženeme další práci, když je jí zrovna zapotřebí, někdy ji sice seženeme, ale než se dočkáme nejbližší výplaty, bude už pozdě. A my někdy potřebujeme peníze brzy, možná dokonce už v daném okamžiku. A tak někdy není práce dost dobrým řešením.

lesklé mince

Ale je ještě nějaká jiná možnost, jak přijít k penězům legální cestou?

Jistě, že je. Ale pokud se pro ni rozhodneme, musíme se smířit s tím, že jde o řešení pouze dočasné. Že se můžeme rozhodnout žít do určité míry i na úkor své budoucnosti. A to když si teď vezmeme půjčku, kterou budeme svými pozdějšími příjmy splácet.

Můžeme se prostě rozhodnout, že na úhradu svých současných problémů použijeme půjčku, kterou od někoho dostaneme, a tu pak splatíme, až se zase dostaneme k vlastním finančním prostředkům. Je to možné, funguje to a mnoha lidem to dokonce pomohlo a pomáhá od nezvladatelných problémů. Ale funguje to pochopitelně jenom tehdy, když se sežene výhodná půjčka. A je třeba si přiznat, že některé půjčky nejsou ani trochu výhodné a některé jsou pro lidi ve finančních problémech dokonce nedosažitelné. A tak je někdy třeba dlouho hledat tu pravou pomoc.

ležící peníze

A tou se v případě mnoha lidí staly a stávají nebankovní hypotéky nebankovnihypoteka.cz. U kterých se totiž získají i dost velké peníze výhodně, každý od samého počátku ví, zda bude se žádáním o takovou hypotéku úspěšný, a při ideální délce splácení a výši splátek se to určitě zvládne.

Skleník a zimní zahrady pro užitek, krásu a odpočinek

Jsou mezi námi lidé, kteří milují rostliny, je jedno jestli se jedná o užitkové plodiny nebo květiny. Ti si většinou pořizují na své zahradě, která může být i malá, skleník.
 
Lidé, co mají ve svém domě zimní prosklenou zahradu, tak vědí, k jakému účelu si ji pořídili nebo budou pořizovat. Pokud budou zimní zahradu využívat celoročně, tak je vytápěná a posezení při kávě nebo čaji v této zahradě je určitě velmi příjemné, protože se celý rok můžete těšit z krásy svěžích rostlin. Zimní zahrada bývá většinou orientovaná tak, aby sluneční paprsky zasahovaly do této místnosti většinou z jižní nebo ze západní strany.
zimní zahrada z verandy

Nové domy mají většinou i velké terasy, které se využívají od jara do podzimu. A pokud se obyvatelé domu rozhodnou, tak i z terasy, kterou chtějí využívat naplno i v zimě, se dá udělat zimní zahrada.
Ale vraťme se v krátkosti ke skleníkům. Když má někdo na své zahradě malý skleník, který využívá hlavně na předpěstování zeleniny nebo květin pro svou zahradu, tak je důležité, že dokáže splnit svůj účel i když je třeba nevzhledný.
V současnosti si hodně lidí okolo rodinných domů ´pěstují „anglický trávník“, který je perfektně sestříhaný a okolí domu působí příjemně upravené. Slyšeli jste už něco o „anglickém skleníku“?
V zahradní kultuře se o tomto viktoriánském skleníku vyjadřují zahradní odborníci tak, že může vaši zahradu vyzdvihnout na vysokou estetickou úroveň, že v ní doslova září. Protože je skutečně krásný a velmi precizně postavený. Každý si ho vybaví podle toho, na co ho bude používat, za jakým účelem si ho pořídí. A je jedno, jestli máte zahradu malou nebo velkou. Skleník může i přiléhat ke stěně domu a být tak jeho součástí. Viktoriánské skleníky se stavějí v různých velikostech.
stůl ve skleníku
 
Tento tip skleníku můžete využít jak na pěstování rostlin, tak příjemnou společenskou místnost – podobně jako zimní vytápěnou zahradu, nebo i ateliér apod. Využití je velmi široké a je to samozřejmě i o vkusu majitele.

Kam ukládat všechny věci doma?

Každá rodina to zná. Hromada a hromada věcí se vám kopí na skříní, kolem nábytku a všemožně kde se co vleze, tam to strčíte. A vypadá to příšerně! Lidí a věcí v domě je přiměřeně, tak jak to skloubit dohromady, aby váš byt nevypadal, že se zrovna chystáte stěhovat?
barevné krabice


Skřínky v chodbě!


Chodba, neboli předsíň v bytě má své dokonalé využití. Že nevíte jaké? V tom případě si to taky musíte zařídit! Její malý prostor je postačující pro botník a věšáky na kabáty, ale co se vám nachází nad hlavou? Volný prostor. Pořízením vestavěných skřínek vám pomůže vyřešit hádanku s uložením věcí, aby to vypadalo dobře a nikde nebylo na obtíž. Je to praktické, je to dokonalé a když vezmeme v potaz to, že chodba je místnost, kterou se vždycky rychle projde, anebo odejde nikoho nebude zarážet váš úložní typ nábytku nad hlavou, naopak budou pravděpodobně zírat s otevřenou pusou, že by se jim to hodilo doma tak moc, jako vám.


Kartonové krabice


Všestranným a půvabným řešením, jak se zbavit různých „zbytečností“ doma tak, aby o nich nikdo nevěděl (protože jich ještě potřebujete) je uložit vše do kartonových krabic. Krabice si můžete koupit už hotové v různém provedení, ať už s víkem, nebo ne. Taktéž, jak je báječnou výzvou, udělat si je doma svépomoci a potáhnout je nějakou tapetou, nebo lepící fólií. Tyto krabice je možné ukládat vysoko nad skřínky, kde je můžete skládat až po strop na sebe a bude to vypadat pořád dobře. Bude to samozřejmě vypadat mnohem lépe, než způsob ukládání věcí všeho druhů, jen tak po poličkách. Můžete je využít i do regálů, kde zapadnou naprosto skvěle a dle potřeby si je můžete kdykoliv vytáhnout a zase vrátit.
prázdná chodba


Prostorové vybavení v domě


Jestli bydlíte v domě, s největší pravděpodobností máte k dispozici prostory garáže, sklepu, nebo kůlny. Využijte těchto pomocných místností a uložte tam to, co v bytě nemůžete, anebo nechcete mít. Pokud se jedná o bydlení v paneláku, zcela jistě máte po ruce svůj vlastní sklep. Neoplývá takovým prostorem jako v domě, ale docela dobře poslouží na odložení všeho, co do vašeho domu už nepatří. V každém paneláků se nachází i taková prádelna. Využijte její velké prostory pro odkládaní kol, nebo dětského kočárků. Je to ale místnost, která se má využívat nikoliv zaskládávat, proto tam neodkládejte kusy nábytku, nebo pytle oblečení. Takové věci můžete kdykoliv prodat, ať slouží někomu dalšímu.

Půvabná venkovská zahrádka

Zahrádka, která je tvořena ze zeleniny, ovoce a bylinek může vypadat stejně dobře, jako záhonky s letničkami, nebo dokonce ještě lépe. Mnoho z druhů zeleniny jsou totiž velice estetické a atraktivní i na pohled. A to jak svými zajímavými tvary listů, sytým a zajímavým zabarvením, tak i neobvyklou texturou. Na okrasné zeleninové zahrádce se dá pěstovat vše, co máme rádi, a mohou to být například:
·         léčivé bylinky
·         různé druhy salátů
·         plodovou zeleninu
·         druhy brambory
zelenina v truhlíku

Záleží pak zcela na našem vkusu, jak vymyslíme výsadbu rostlin tak, aby okrasný efekt jednotlivých druhů zeleniny a všech dalších produktů vynikl. Nebo můžeme i mezi zeleninu, anebo do okrajů záhonků přidat takové rostliny, jako jsou:
·         levandule
·         afrikány
·         měsíčky
·         růže
Výsledkem se nám stane efektní zahradní koutek, který bude vyvolávat dojem venkovské zahrádky a stane se viditelnou okrasou poblíž našeho domu, chaty či chalupy. Nezapomeňme navíc vysadit takové odolné druhy zelenin, jako například:
·         růžičkovou kapustu
·         kadeřávek
·         křen
·         chřest
·         topinambur
·         černý kořen
·         petržel
·         pastinák
 Potom bude taková zahrádka zajímavá i na podzim, nebo i v zimním období. Díky hlízám a kořenům schovaným pod zemí totiž přečkají zimu a na jaře nám znovu narostou.
rostlinky rajčat

Venkovská zahrádka po anglicku

Jako příklad a vzor pro výsadbu okrasné zeleninové zahrádky si můžeme vzít na pomoc anglický venkovský styl v devatenáctém století. Na takové útulné venkovské zahradě je ideální kombinovat:
·         zeleninu s okrasnými květinami a dřevinami
·         zeleninu s ovocnými stromy i léčivými rostlinami
To vše dohromady, a na často malém prostoru. Nejdůležitější je, aby zelenino květinová zahrádka, působila lehce neudržovaně a asymetricky. Bez obav tu můžeme vysázet:
·         balkonová rajčátka společně s jiřinami
·         bylinky dohromady se skalničkami
·         růže smíchat s kopretinami
pěstování zeleniny

Některé druhy zeleniny, jako například rebarbora, libeček nebo artyčok, které mají výrazně barevné listy, se mohou uplatnit jako zajímavý střed okrasné zahrádky.

ŠPAGETOVÁ DÝNĚ

Dýně nebo špagety

Jak již jsme se zmínili v úvodu, dýní a dýniček známe nepřeberné množství, zejména Hokkaido se stala hitem posledních let, ať už v podobě krémové polévky či pečená. ALE CO TAKHLE ŠPAGETOVÁ DÝNĚ NEBOLI „ŠPAGETOVKA“ 
zelené dýně
Tento zajímavý a chutný druh se dostává do popředí zejména v posledních několika letech. Jde o žlutou (varianta může být i zelená či pruhovaná) oválnou dýni, tvarem připomínající ragbyový míč. Uvnitř dýně najdeme jako u většiny ostatních druhů jádřinec se spoustou jadérek, ale co je hlavní, její struktura se tepelným zpracováním změní na dlouhá vlákna, která připomínají špagety – odtud tedy název.

Plody dorůstají velikosti mezi 20 – 30 centimetry, a zda je zralá, poznáme stejně jako u jiných druhů, podle toho, že má zaschlou stopku.
dýňová semena

Příprava dokonalé pochoutky

Špagetová dýně se dá připravit jak pečením, tak vařením. My si zde připravíme recept na dýňové špagety.
Omytou dýni neloupeme, plod rozkrojíme podélně na dvě stejné poloviny a vydlabeme jádřinec.
Dužinu pomažeme olivovým olejem a posypeme kořením dle chuti a lehce osolíme.

Do vzniklého prostoru po jádřinci plníme vrchovatě touto směsí:
Na rozpálené pánvi si orestujeme na másle nebo oleji cibulku, přidáme mleté maso (varianta pro vegetariány je směs tofu a zeleniny), okořeníme, osolíme a osmažíme dozlatova. Dle chuti můžeme přidat kečup, česnek, bylinky či jiná dochucovadla vhodná pro mletá masa. S kořením a solí tentokrát nešetříme, dýně sama o sobě je planá a potřebuje, aby se šťáva z masa do ní pěkně vsákla a dodala jí tu správnou chuť.

Takto naplněné poloviny dýně ještě na závěr poklademe plátky sýra opět dle chuti a oblíbenosti, (u nás vede strouhaný parmazán) a dáme v pekáči péct do trouby vyhřáté na 180°C. Dýni pečeme poměrně dlouho, aby byla dužina pěkně měkká. V průběhu pečení zkoušíme vidličkou, délka pečení cca 1,5 hodiny.

Nakládáme na talíř

Upečenou dýni vyndáme z trouby a obě její poloviny vyklopíme do veliké mísy. Dužina se ve většině případů sama oddělí od slupky, ale pokud se tak nestane, pomůžeme jí a vyškrábeme zbytky lžící. Vyklopenou směs – špagety v míse promícháme, rozdělíme na talířky a můžeme podávat. Dozdobíme bazalkou nebo jinou bylinkou dle vlastní fantazie a chuti.

Velmi praktickým, pěkným i ochranným prostředkem k zajištění proti slunečním paprskům

Jejich role spočívá v

ochraně před deštěm, ale také před dotěrnými paprsky a UV zářením v letních měsících. Jejich stínění je právě tím, co uvítáte při posezení na terase nebo balkoně vašeho domu. Díky tomuto látkovému přístřešku získáte pocit komfortu kdekoli, kde se chcete cítit pohodově v jakémkoli počasí.

Samozřejmě je na trhu velké množství různých typů a rozměrů, mezi kterými si můžete vybrat to pravé pro váš byt či dům

Mezi nabízenétypy patří například markýzy:

– Stobag / Sattler
– Wo und WO
– Bat / Sattler
– Selt / Bat/ Corti

Typ Stobag / Sattler pochází od významného švýcarského výrobce hliníkových konstrukcí Stobag a látkový potah zajistila rakouská firma Sattler. Potahová tryskami barvená akrylová látka zajišťuje maximální komfort při používání. Tento typ se vyrábí se zárukou 5 let.

Typ Wo und Wo přináší zajímavé komfortní řešení za výborné ceny. Vyniká tím, že potah není šitý, ale lepený a zajišťuje tak stínící konstrukci pěkný a praktický vzhled za všech povětrnostních podmínek. Také stojí jistě za zmínku sedmiletá záruka.

Výsuvné markýzyBat / Sattler jsou velmi šikovným řešením robustní konstrukce a ideálním odolným složením a tryskami barveným potahem od firmy Sattler. Ovládání probíhá pomocí převodovky a elektromotoru. Záruka na výrobek je 5 let.

Posledním typem, který je v nabídce je Selt / Bat / Corti. Ideální robustní konstrukce s velkou škálou barevných potahových látek od firmy Para nabízí zákazníkům velmi pěkné a praktické řešení hodící se k rozličnému použití a každému typu stavby.

Při výběru vhodného látkového zastřešení dejte přednost konstrukčnímu řešení a vhodnému typu, který bude praktickým a funkčním doplňkem pro váš dům, chatu, zahradu či garáž.

Výhodou je pevné šikovné řešení, které je připravené svou konstrukcí k instalaci přesně tam, kam budete potřebovat. Stačí vybrat vhodný rozměr a konstrukční typ markýzy, který bude vhodně korespondovat přesně s vašimi představami.

Secondhandové příbytky? Už dávno ne

Časy, kdy se prodej mobilních domů omezoval na sortiment dovezenýchvysloužilců z jihoevropských pláží, jsou dávno pryč. Zpočátku dovážené „chaty“ v této kvalitě stačily poptávce, ale s rostoucím zájmem rostly i požadavky zákazníků.

Staré a levné, nové a dražší

Zároveň s rostoucím objemem prodejů mobilních domů se v česku rekrutují výrobci i přímí dovozci. A vede se jim dobře, dodávají na domácí trh čím dál více modelů domků na podvozcích. Rozevírají se rovněž cenové nůžky mezi novými mobilheimy vyrobenými z kvalitních materiálů, a dovezenými staršími, byť zásadně revitalizovanými domy. Tato cenová diference se pohybuje v řádech mnoha set tisíc korun. Pro spotřebitele je to pochopitelně dobrá zpráva. Nejen ti movitější, ale i ti podstatně skromnější mají nyní z čeho vybírat.

Vyjasněte si, co chcete

Zřejmě se budete rozhodovat podle účelu, ke kterému mobilní dům, domek nebo chatu pořizujete. Rybář samotář, který potřebuje sezónní příbytek u vody a úložiště náčiní, má jiné požadavky než rodina, která chce zateplenou víkendovou chatu s prostorem pro děti a možností alespoň skromně uvařit, umýt se a vyprat. A oba budou mít diametrálně odlišné představy od někoho, kdo hledá méně náročnou variantu moderního rodinného domu. Zatímco rybář se při troše štěstí cenově vejde do dvouset tisíc a rodinka zaplatí tak dvoj nebo trojnásobek, tak poslední zákazník vydá za dům asi takovou sumu, jako za malý byt v krajském městě.

Právě tato cenová a jakostní variabilita stojí za perspektivami mobilheimů. Šikovná firma zabývající se prodejem mobilních domů nejenže dodává domy kvalitně vyrobené či neméně kvalitně revitalizované, ale doplní nabídku kompletním servisem, hlavně zajištěním odvozu domu na místo a jeho připojením na sítě. Služby navíc každý zákazník ocení.

Mravenci v bytě

Pokud se vám domů nastěhují mravenci, je dost obtížné se jich potom zbavit. Vyskytují se převážně tam, kde naleznou dostatek potravy, vodu a teplo. Hledají vhodné úkryty pro svá hnízda, a snadno se pak rozšiřují.

Jejich výskyt vůbec nesouvisí s čistotou vašeho bytu, můžete mít krásně uklizeno, mravenci si i tak své místo najdou. Vyhledávají totiž lidská obydlí cíleně. K vám domů tedy zamíří v podstatě omylem. Ale když zjistí, že je u vás dostatek potravy, přestěhují si k vám celé kolonie.

Co mají mravenci rádi
Mravenci se rádi přiživují na jakýchkoliv potravinách. Nejraději mají maso, bílkoviny a vše sladké i slané. Chutná jim však také krmivo pro domácí zvířata. Jídlo vystopují na vzdálenost několika metrů.

Bojujte prevencí
Pokud nechcete mír mravence doma, je důležité, abyste jim vůbec nedali příležitost, aby se k vám nastěhovali.  Je dobré mít správné utěsnění oken i dveří. Také pravidelně uklízejte, aby k vám domů mravence nelákala žádná potrava na zemi, například drobky, rozsypaný cukr nebo vylitý džus. Také záleží na správném uchovávání potravin. Především cukr, med, mouku, šťávu a podobné dobroty skladujte v uzavíratelných nádobách.

Jak na mravence
Jestliže se vám mravenci již v bytě rozmnožili, nezbude vám než zavolat odbornou firmu na jejich hubení. Deratizéři mají zaručené postupy, které jsou velmi efektivní.

Pokud se vám však nechce volat odbornou pomoc, můžete nejprve zkusit naše rady, které by mohly proti mravencům také zapůsobit:

v  Zkuste vytírat octovou vodou. Čím větší koncentrace, tím lépe. Ocet totiž mravenci nesnáší.

v  Mravence odpuzuje vůně máty, skořice nebo majoránky. Zkuste jimi posypat místa, kde se mravenci shromažďují.

v  Jejich cestičky můžete posypat směsí kvasnic, cukru a kypřícího prášku. Mravenci po pár dnech umírají na kvašení v jejich útrobách.

v  Na okně pěstujte mátu, bazalku nebo levanduli. Jejich aroma je odpuzuje.

v  Vysušenou kávovou sedlinu rozsypte mravencům do cesty.

v  Otvory, kterými prolézají, postříkejte vodou s jarem.

v  Nastražte na ně osolený celer posypaný skořicí. Tuto vůni nesnáší a za pár dní se odstěhují.

v  Nasypte jim do cesty sůl, pepř nebo pálivou papriku.

v  Rozmístěte po bytě hřebíček, jeho vůni nesnáší a tak se vám do bytu již nevrátí.

Půda na naší zahradě

Mezi zahradníky je nejvíce ceněná hlinitopísčitá půda. Ne každý však má to štěstí, že ji má na své zahradě. Pokud však budete vědět jak, můžete si svou půdu co nejlépe vylepšit.

Pro vaše potřeby byste měli především vědět, jakou půdu máte na své zahradě k dispozici. Půdu tvoří čtyři základní komponenty: prach, písek, jíl a organický materiál. Různé poměry těchto složek určují, jakou půdu na zahradě máte. V každém typu se pak daří jiným rostlinám.

Rašelinná půda dobře zadržuje vodu a bývá velmi úrodná.  Když ji vezmete do ruky, je drolivá a obsahuje mnoho rostlinných vláknitých zbytků.

Písčitá půda obsahuje asi 70% písku a drobného štěrku. Je dobře propustná pro vodu, ale bývá málo úrodná.

Jílovitá půda obsahuje 45% jílu a skoro 40% písku. Má vysokou schopnost zadržovat vodu. Bývá poměrně dobře úrodná, ale špatně se obdělává.

Vápnitá půda má vysoký obsah vápence. Bývá velmi úrodná, i když vysoký obsah pH omezuje výběr rostlin, které na ní můžeme pěstovat.

Spraš je hlinitopísčitá půda, která je pro zahrádkáře vůbec nejlepší. Dobře zadržuje vodu a snadno se obdělává.

Také je důležité znát hodnotu pH (kyselost/zásaditost) vaší půdy, která ovlivňuje, jak a v kterou roční dobu máme půdu obdělávat. Na kontrolu pH půdy je dobré použít speciální soupravu k tomu určenou, díky níž si dobře otestujete vzorky půdy z různých částí zahrady.

Kyselost a zásaditost půdy se měří na stupnici pH od 0 do 14. Kyselá, neutrální či zásaditá reakce půdy vám bude ovlivňovat druh rostlin, které na ní lze pěstovat.

Úrodná zem musí obsahovat celý soubor nejrůznějších biologicky aktivních organismů schopných uvolňovat a využívat živiny tak, aby se jimi mohly rostliny živit. Proto je vhodné půdu hnojit přirozenými nebo chemickými hnojivy.

Hnojiva a nastýlku jen rozhodíme po povrchu zeminy. Suchá umělá hnojiva sypeme na vlhkou půdu, protože je rostliny přijímají jen v rozpuštěné formě. Dejte ale pozor na příliš časté hnojení vysoce koncentrovanými chemickými hnojivy i hnojem, protože tak můžete rostliny vážným způsobem poškodit nebo dokonce zničit chemickým popálením jejich kořenů.