Někteří lidé mohou pěstovat houby i doma. Lidé v Čechách jsou všeobecně považováni za nejvášnivější houbaře na světě. Nenecháváme si ujít příležitost se alespoň jednou ročně vydat na houby. V naší republice houbaří přes sedmdesát procent obyvatel, což nikde jinde ve světě není. Naše země je takzvanou houbařskou velmocí.
Mimo Českou Republiku jehoubaření široce rozšířeno také v Rusku, Polsku, Francii, Španělsku a Slovensku. V ostatních zemích Evropy je houbaření spíše otázkou zájmovou, kdy je praktikováno různými malými zájmovými spolky a skupinami. Sběr hub je také poměrně rozšířený v některých částech Skandinávie. Mimo Evropu lidé sbírají a pěstují houby také v jihovýchodní Asii.
Proč vlastně chodíme sbírat houby
Houbaření se lidé věnují pro radost z pohybu v přírodě a hlavně z každého úlovku voňavé houby. Lidé sbírají houby, neboť je chtějí použít ke kulinářským účelům jako chutný pokrm. Je však třeba nezbytně znát základní znaky sbíraných hub, aby nedošlo k nebezpečným otravám z jedovatých hub. Týká se to hlavně některých lupenatých hub. Tady je velice snadné si je splést u houby jedlé s houbou jedovatou.
Chraňme vzácné druhy hub
ZejménaŠumava je vyhledávaným rájem houbařů. Je to naše nejrozsáhlejší pohoří. Některé druhy hub je však nutné chránit a ne za každou cenu sebrat. Je také vhodné se důkladněji naučit poznávat i méně známé druhy hub jedlých, kterých je ještě poměrně dostatek, ne každý je sbírá. Tím se může zamezit sběru hub, kterých u nás už ubývá.
Co je to houba
Dříve byly počítány mezi nižší rostliny. Houba jako taková je ve skutečnosti plodnice. Je to útvar, který slouží k rozmnožování houby, jež se ukrývá pod zemí. Takže to, co považujeme za houbu je ve skutečnosti jakoby „květ“, na kterém nebo ve kterém se vytvářejí výtrusy. Ty jsou rozmnožovacími částmi houby.
Tělo této pravé houby tvoří síť tenoučkých houbových vláken. To je ukryto v zemině, pod povrchem lesa. Je to stejné, jako bychom sbírali plodnice ze stromu, jako hrušky a jablka.