Rýma je zánět nosní sliznice, který se projevuje hustým výtokem z nosu, pocitem plných a ucpaných dutin, doprovázený kýcháním, svěděním a smrkáním. Docela dost, na to, že jde jen o rýmu…, která navíc jednomu dokáže otrávit několik dní.
KDE SE RÝMA BERE?
Příčinou bývá nakažení kapénkovou infekcí, kdy se bacily usadí na sliznici, oslabí organismus a vytvoří zánět. Zánětlivé změny vždy v různé míře postihují také sliznici vedlejších nosních dutin. Neléčená rýma pak může přejít až do chronické podoby, a může být spouštěčem astmatu či jiných vážných potíží, jako je třeba nedoslýchavost nebo zhoršená artikulace.
PREVENCE JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ.
Těžko se rýmě ubráníte. Můžete ale omezit možnost nakažení. Stačí, když budete dodržovat pár základních pravidel, abyste ochránili váš organismus před infekcí.
1. Dodržujte osobní hygienu, myjte si pravidelně ruce a používejte jednorázové kapesníčky.
2. Otužujte se, abyste zvýšili odolnost organismu.
3. Jezte stravu bohatou na vitamíny a minerály.
4. Dodržujte pitný režim.
5. Spěte dostatečně dlouho a pravidelně.
6. Hýbejte se, cvičte a pobývejte často v přírodě.
7. Vyhýbejte se stresu.
8. Omezte společenské akce, koncerty, divadla.
9. Vyhýbejte se cestování hromadnou dopravou.
10. V zimních měsících se dostatečně oblékejte.
OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE.
Očkování se doporučuje především pro starší lidi, děti, nemocné a ty, kteří mají sníženou imunitu. Očkování má asi 70% úspěšnost, a chrání pacienty po dobu jednoho roku.
LÉČBA.
Léčit rýmu není nic těžkého. Pokud máte rýmu doprovázenou teplotami, je vhodné dopřát si klid na lůžku. Ke zmírnění otoku sliznic a k uvolnění dutin použijte sprej nebo kapky, buďte v klidu a teple, a nezapomínejte na dostatek tekutin. Pokud nedojde k nějakým komplikacím, užití antibiotik nebude zapotřebí. Vhodné je také inhalovat, abyste si uvolnili nosní sliznice. Působení horké páry se solnými nebo éterickými oleji či bylinkami má blahodárný vliv v boji proti rýmě.